Dlaczego włosy wypadają? Przyczyną może być dieta zakwaszająca

W dzisiejszym świecie bardzo dużą wagę przykłada się do wyglądu zewnętrznego. Kanon urody nakazuje dbać o ciało. W modzie są piękna skóra, włosy i paznokcie. Dawniej, włosy były oznaką siły i atrakcyjności fizycznej. Dlatego tak dotkliwa była utrata włosów. Aby nie narazić się na śmieszność w powszechnym użyciu były peruki, najczęściej wykonywane z naturalnych włosów.

Dzisiaj też każdy chciałby ,mieć zdrowe, lśniące i mocne włosy. Na rynku jest cała gama rozmaitych preparatów, które są przeznaczone do ich pielęgnacji a także by zaradzić powstającym problemom.

Ale czy przyczyną kłopotów z włosami i skórą głowy są tylko i wyłącznie błędy lub zaniedbania kosmetyczne? Dr Robert O. Young, specjalista w dziedzinie zdrowego żywienia ma na ten temat swoją własną teorię. Warto ja poznać, bo dzięki temu zmienisz swój punkt widzenia na temat swoich włosów.

Czym naprawdę są włosy i jak są zbudowane?

Włosy w całości zbudowane są z białka, które nazywamy keratyną. Każdy z nich tkwi głęboko w skórze w mieszku włosowym, który ochrania go przed zniszczeniem, tam też znajduje się cebulka włosa – jest połączona z włóknami nerwowymi.

Obok włosa, w skórze są gruczoły łojowe, które natłuszczają skórę głowy oraz włosy. Gdy mamy do czynienia z nadczynnością gruczołów łojowych, skutkuje to szybkim przetłuszczaniem się włosów, skóry głowy oraz występowaniem łupieżu.

Za wzrost włosów odpowiada substancja o nazwie czynnik wzrostu – jest to chemiczny przekaźnik obecny w organizmie każdej istoty posiadającej włosy lub sierść. Kiedy jej zabraknie, włosy przestają rosnąć i zaczynają intensywnie wypadać.

Jest to dość długi proces, ale gdy już się rozpocznie, od razu daje o tym wyraźne znaki. Jak rozpoznać, że z czynnikiem wzrostu jest coś nie tak? To bardzo proste. W pierwszym etapie – zauważalne jest wyraźne osłabienie włosów, które stają się suche matowe, pozbawione blasku.

Następnie zaczynają wypadać małymi pasemkami. To już sygnał ostrzegawczy. W następnych częściach tego artykułu przeczytasz o przyczynach łysienia, jego typach oraz sposobach jak z nimi walczyć. Okazuje się, że podstawową przyczyną wypadania włosów jest nieprawidłowa dieta.

You may also like...