10 oznak chorej wątroby

Czy wiesz, że:

  • Wątroba jest największym narządem wewnętrznym i zarazem największym gruczołem ludzkiego ciała
  • Ludzka wątroba waży w przybliżeniu od 1,5 kg do 2 kg
  • Nadużywanie alkoholu jest najczęstszą przyczyną schorzeń wątroby w Północnej Ameryce?

Choroby wątroby to wszystkie zaburzenia funkcjonowania tego organu, które prowadzą do pogorszenia samopoczucia. Wątroba jest odpowiedzialna za wiele kluczowych funkcji organizmu; jeżeli stanie się chora lub dozna urazu, utrata tych funkcji może spowodować dotkliwe szkody w całym organizmie.

Choroba wątroby to szeroki termin, który obejmuje wiele potencjalnych problemów, które powodują jej niezdolność do wykonywania podstawowych funkcji. Pogorszenie funkcjonowania tego organu staje się odczuwalne dopiero wtedy, gdy 75% jego tkanki ulegnie uszkodzeniu.

Wątroba jest największym, stałym narządem organizmu – jest również traktowana jako gruczoł, ponieważ w ramach jednej ze swoich podstawowych funkcji, wydziela alkaliczną substancję, określaną jako żółć. Wątroba jest zlokalizowana w prawej, górnej części brzucha i jest chroniona przez żebra. Ma dwa główne płaty, które są złożone z mniejszych płatów. Komórki wątroby posiadają dwa źródła zaopatrzenia w krew. Tętnica wątrobowa dostarcza krew bogatą w tlen, która jest pompowana wprost z serca, podczas gdy żyła wrotna zapewnia alkalizujące minerały, transportowane z jelita grubego i śledziony.

W normalnych okolicznościach, żyły transportują krew z organizmu do serca, jednak żyła wrotna pozwala alkalicznym minerałom z jelita grubego trafiać do wątroby, gdzie zostają poddane oczyszczeniu i filtracji, zanim wrócą do ogólnego krążenia. Żyła wrotna efektywnie dostarcza minerały i tłuszcze, których wątroba potrzebuje do wytwarzania białek, cholesterolu i elektrolitów, niezbędnych do normalnego funkcjonowania organizmu.

Istnieje kilkanaście wczesnych oznak nadmiernego zakwaszenia wątroby, które warto poznać, aby móc chronić ten ważny organ przed chorobami.

Jeśli Twoja wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, zdrowie i samopoczucie niemal natychmiast ulegną pogorszeniu. Na szczęście, wątroba jest w stanie zregenerować się samodzielnie w przeciągu zaledwie sześciu tygodniu. Zrozumienie opisanych poniżej stanów zakwaszenia organizmu i zdobycie umiejętności ich wczesnego rozpoznawania, pozwoli zapobiegać i odwracać skutki poważnych, zagrażających życiu chorób degeneracyjnych tego organu.

Sygnał ostrzegawczy # 1 – przebarwienia skóry

Jednym z wczesnych znaków nadmiernego zakwaszenia wątroby, które prowadzi do rozwoju chorób, jest utrata zdolności do filtrowania wszystkich pokarmowych i metabolicznych toksyn, które gromadzą się w krwi. Nagromadzenie toksyn może wiązać się ze wzrostem stężenia bilirubiny, która jest produktem rozkładu krwi. Rozkład krwi, który zwiększa stężenie bilirubiny, jest powodowany przez zakwaszający styl życia i dietę, które przeciążają nie tylko wątrobę, ale także woreczek żółciowy i układ wydalniczy.

Organizm, a w szczególności woreczek żółciowy, wykorzystuje żółć, aby alkalizować pokarmy, trafiające do żołądka. Gdy organizm nie jest w stanie skutecznie wydalić bilirubiny z wątroby, woreczka żółciowego i krwi poprzez jelita, zostanie ona skumulowana w krwioobiegu i sprawi, że skóra przybierze żółtawy odcień. Żółknięcie może dotyczyć również paznokci, opuszków palców, a w szczególności – oczu. Ten stan zakwaszenia, spowodowany niezdrowym trybem życia i złą dietą, jest również określany jako żółtaczka.

Sygnał ostrzegawczy # 2 – Nadwrażliwość skóry

Kolejną, wczesną oznaką toksycznego zakwaszenia wątroby, jest moment, w którym skóra zaczyna swędzieć lub staje się nadwrażliwa na dotyka. Przyczyną swędzenia i nadwrażliwości skóry jest stan, w którym kwasy pokarmowe i metaboliczne, a także produkty uboczne przemiany materii są wydalane przez pory skóry, zamiast przez oddawanie moczu lub defekację.

Krem nawilżający i alkaliczne sole mineralne do kąpieli mogą być pomocne, jednak stan chorego będzie się pogarszał dopóki nerki i pęcherz nie ulegną oczyszczeniu i nie staną się gotowe do efektywnego usuwania produktów przemiany materii.

Sygnał ostrzegawczy # 3 – Zmiany w kolorze moczu i stolca

Jeśli mocz lub stolec zmienia barwę na ciemniejszą, to może to wskazywać na potencjalne problemy z wątrobą. To niezwykle ważne, by każdego ranka sprawdzać poziom pH uryny i upewniać się, że wynosi on co najmniej 7,2. Jeżeli wypijasz wystarczającą ilość alkalicznych płynów o pH równym 9,5 – Twój mocz powinien być blady i niemal przeźroczysty, a pH powinno wynosić co najmniej 7,2. Jeżeli mocz i stolec pozostają niezmiennie ciemne, wskazuje to na chorobę wątroby – za przebarwienia odpowiada nadmiar bilirubiny w krwioobiegu. Dalsze pogarszanie się funkcjonowania wątroby będzie skutkowało tym, że stolec stanie się blady, krwisty lub zupełnie czarny.

Sygnał ostrzegawczy # 4 – Zmiany w okolicach podbrzusza

Anatomiczne i/lub fizjologiczne zmiany w okolicach podbrzusza mogą być kolejnym z symptomów zakwaszenia wątroby. Objawy mogą obejmować ból lub kurcze, odczuwalne w okolicach podbrzusza. W niedługim czasie, może pojawić się uczucie bycia wypełnionym przez gazy. Jeżeli zaniechamy leczenia, objawy mogą przekształcić się w stan, określany jako wodobrzusze.

Wodobrzusze to termin, służący do określania zespołu kwasowych objawów, których przyczyną jest nagromadzenie się płynów w ściankach Twojego podbrzusza. Może to doprowadzić do powstania nacisku na płuca, co będzie skutkowało trudnościami z oddychaniem. Gdy płyny nie przestają się zbierać, konieczne może być zastosowanie procedury medycznej, nazywanej paracentezą – polega ona na wkłuciu igły lub cewnika do jamy otrzewnej i wypompowaniu nadmiaru kwasowego płynu, by zmniejszyć uczucie nacisku i odczuwany ból.

Sygnał ostrzegawczy # 5 – Uczucie ciągłego zmęczenia

Jeśli zaczynasz doświadczać objawów przemęczenia, osłabienia i chronicznego zmęczenia, to również może być oznaką stanu zakwaszenia wątroby. Gdy nie masz wystarczająco dużo energii, aby usuwać z organizmu produkty przemiany materii poprzez cztery kanały wydalania, te toksyny ulegają nagromadzeniu, prowadząc do powstawania uczucia zmęczenia, a także podrażnień, zapaleń, owrzodzeń i degeneracji tkanek.

Sygnał ostrzegawczy # 6 – Kwasowy refluks i wymioty

Jedną z wczesnych oznak stanu zakwaszenia wątroby jest nagromadzenie pokarmowych i metabolicznych kwasów w tkance łącznej i tkance tłuszczowej, które jest spowodowane niewystarczającą efektywnością wydalania ich poprzez jelita, nerki i skórę. Może to prowadzić do powstawania objawów takich jak: niestrawność, zatwardzenie, ból brzucha, kwasowy refluks, zgaga i odruchy wymiotne, mające na celu usunięcie nadmiaru kwasowych produktów przemiany materii.

Sygnał ostrzegawczy # 7 – Utrata apetytu

Utrata apetytu, podobnie jak inne symptomy zakwaszenia, została już wcześniej wspomniana jako jedna z oznak zaawansowanego stanu zakwaszenia wątroby.

Sygnał ostrzegawczy # 8 – Zatrzymywanie płynów

Zatrzymywanie płynów również może być niezbitym dowodem na zakwaszenie wątroby. Może ono powodować obrzęk i ból niższych partii dolnych kończyn, kolan i stóp. Gdy tkanki nasiąkają kwasowymi produktami przemiany materii, naciśnięcie skóry będzie skutkowało odciskiem, który pozostanie wyraźny przez kilka sekund po cofnięciu palca.

Sygnał ostrzegawczy # 9 – Biegunka

Wątroba odgrywa kluczową rolę w procesie alkalizowania i filtrowania kwasowych produktów przemiany materii. Gdy wątroba i woreczek żółciowy ulegną zatruciu i przeciążeniu, te funkcje zostają ograniczone lub zupełnie wstrzymane. Może to prowadzić do nagłej eliminacji tych toksycznych odpadków w formie biegunki.

Sygnał ostrzegawczy # 10 – złe samopoczucie

Ogólne pogorszenie się samopoczucia jest zazwyczaj rezultatem słabej i niewystarczającej eliminacji pokarmowych i metabolicznych kwasów, które ulegają nagromadzeniu w wyniku kwasowego stylu życia i diety. To nagromadzenie prowadzi do przeciążenia wątroby, powstawania stanów zapalnych i degeneracji na poziomie komórkowym. Nieefektywna filtracja i usuwanie metabolicznych lub pokarmowych kwasów z krwi poprzez wątrobę, jelita i nerki, musi skutkować wieloma objawami, włącznie ze zmianami skórnymi, bólami głowy, zapaleniami mięśni i stawów, a także ciągłym uczuciem rozdrażnienia.

Daj swojej wątrobie szansę zadbać o siebie!

Dbanie o zdrowie wątroby jest fundamentalnym zadaniem, jeżeli zamierzasz przyjąć alkaliczny, holistyczny styl życia, opisany w publikacjach dra Younga.

Gdy dasz swojej wątrobie odpocząć od nadmiaru kwasów, dzięki alkalicznemu sposobowi życia i diecie, włącznie z nawadnianiem alkalicznymi płynami, spożywaniem posiłków opartych na zielonych roślinach, codziennymi ćwiczeniami fizycznymi, odpoczynkiem i niskim poziomem stresu – wątroba samodzielnie się odnowi i zregeneruje, przywracając się do normalnego i zdrowego stanu.

You may also like...